Aktualności

Grant na badania kliniczne preparatu PUR1900 w leczeniu aspergilozy oskrzelowo-płucnej u chorych z mukowiscydozą i astmą

Firma biotechnologiczna Pulmatrix z USA, poinformowała o otrzymaniu wsparcia finansowego od amerykańskiej fundacji Cystic Fibrosis Foundation, w ramach projektu badawczego nad nowym lekiem w terapii alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej (AAOP, ang. ABPA) u chorych z mukowiscydozą i astmą.

AAOP jest stanem charakteryzującym się przesadną odpowiedzią układu immunologicznego na grzyb z rodzaju Aspergillus (najczęściej kropidlaka Aspergillus fumigatus). Taka reakcja powstaje najczęściej u pacjentów z astmą lub mukowiscydozą. Zarodniki kropidlaków Aspergillus są wszechobecne w glebie, szczególnie często w rozkładającej się materii organicznej. U zdrowych osób zarodniki tych grzybów dostają się do płuc podczas wdechu i zostają usunięte wraz ze śluzem. Taki mechanizm oczyszczania dróg oddechowych stanowi efektywną obronę przeciwko wdychanym czynnikom szkodliwym, takim jak zarodniki grzybów. Jednak w przypadku mukowiscydozy dochodzi do zaburzeń tego mechanizmu i gromadzenia się śluzu, a wraz z nim zarodników Aspergillus.

U chorych na mukowiscydozę częstość występowania AAOP waha się w granicach 8%-10%. Najczęściej do zaostrzeń dochodzi jesienią i zimą.

Głównymi objawami są nacieki zapalne ścian oskrzeli (składające się z granulocytów kwasochłonnych), przerost warstwy mięśniowej oskrzeli, pogrubienie błony podstawnej oskrzeli, zwiększenie wydzielania śluzu oraz tworzenie się czopów śluzowo-ropnych w oskrzelach. U części chorych dochodzi też różnych innych zmian w obrębie oskrzeli i oskrzelików.

Kolonizacja dróg oddechowych przez kropidlaki Aspergillus wywołuje odpowiedź immunologiczną chorego, co prowadzi do nasilenia skurczu oskrzeli, obrzęku błony śluzowej i eozynofilii (a ta w konsekwencji do uszkodzeń w oskrzelach i oskrzelikach).

Przeciwgrzybicze preparaty stosowane doustnie, nie sprawdzają się dobrze w przypadku chorych na mukowiscydozę (wysokie dawki potrzebne do uzyskania efektu terapeutycznego mogą być szkodliwe dla zdrowia i wywoływać różne efekty uboczne).

PUR1900 to połączenie leku przeciwgrzybiczego, itrakonazolu z preparatem iSPERSE w postaci proszku do inhalacji.

Podawanie leku wziewnego zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami, a jednocześnie zwiększa poziom leku w płucach w porównaniu z podobną dawką zastosowaną doustnie. Badania przedkliniczne PUR1900 wskazują, że uzyskuje się znacznie większe stężenie leku w płucach i znacznie niższe stężenie we krwi, w porównaniu z doustną terapią.

Firma planuje przeprowadzić badani kliniczne fazy Ib u zdrowych ochotników oraz pacjentów z astmą na początku 2018 roku.

 

fot. Ginger Chew, Sc.D.; Lisa Marianni, R.N., M.B.A

 

Powiązane tematycznie

Zostaw swój komentarz

Treść

Imię lub nick

E-mail

URL

Udostępnień