Badania kliniczne

Kannabinoid – kwas ajulemowy w walce ze zwłóknieniem i stanem zapalnym w mukowiscydozie

Firma Corbus Pharmaceuticals ogłosiła niedawno, że otrzymała ochronę patentową na zastosowanie preparatu Anabasum w leczeniu rzadkich chorób autoimmunologicznych oraz zapalnych w USA do 2034 roku.

Składnikiem aktywnym leku Anabasum jest kwas ajulemowy (ajulemic acid), syntetyczny kannabinoid oddziałujący na receptory kannabinoidowe (wiąże się z receptorami kannabinoidowymi typu 2 – CB2). Anabasum powoduje produkcję aktywnych mediatorów lipidowych SPM, które z kolei są odpowiedzialne za wygaszanie procesu zapalnego (zmniejsza się między innymi produkcja eikozanoidów i cytokin prozapalnych). Badania kliniczne potwierdziły, że Anabasum zmniejsza ilość zaostrzeń płucnych o podłożu bakteryjnym wymagających antybiotyków i obniża poziom kilku markerów zapalnych.

Eksperymentalny lek ma działanie przeciwzapalne i powstrzymuje włóknienie narządów i tkanek (w przypadku mukowiscydozy dochodzi do zwłóknienia narządów posiadających gruczoły śluzowe).

Corbus spodziewa się rozpocząć badanie kliniczne fazy IIb z użyciem Anabasum u pacjentów z mukowiscydozą do końca 2017 roku. Wcześniejsze badania wykazały, że terapia zmniejsza częstość zaostrzeń płucnych wymagających antybiotyków i obniża poziomy kilku biomarkerów stanu zapalnego u chorych z mukowiscydozą.

 

Kannabinoidy to grupa organicznych związków chemicznych oddziałujących na receptory kannabinoidowe. Zanim odkryte zostały inne typy kannabinoidów, nazwa ta obejmowała tylko substancje zawarte w konopiach. Obecnie ta grupa związków dzieli się na kannabinoidy roślinne, endokannabinoidy – występujące w organizmie zwierząt oraz kannabinoidy syntetyczne – wytworzone przez człowieka, np. omawiany powyżej kwas ajulemowy.

Powiązane tematycznie

Zostaw swój komentarz

Treść

Imię lub nick

E-mail

URL

Udostępnień