Leki

W wielu aptekach brakuje leków stosowanych w mukowiscydozie – lista listopad 2017

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową, listopadową listę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. W uproszczeniu oznacza to, że tych leków brakuje już w ponad 5% aptek na terenie Polski.

Na nowej liście znalazły się m.in. preparaty stosowane w leczeniu astmy i problemów oddechowych u chorych na mukowiscydozę, w tym bardzo ważny preparat w terapii CF – Pulmozyme i Kreon 25 000.

Zagrożone brakiem dostępności w Polsce leki, to też przykładowo Atrovent – lek wziewny zapobiegający stanom spastycznym oskrzeli i rozszerzający oskrzela.

W wielu aptekach brakuje też podobnych działaniem do Atroventu leków rozszerzających oskrzela: Berodualu, Berodualu N oraz wziewnego Budesonide Easyhaler, Bufomix Easyhaler, Onbrez Breezhaler, Oxis Turbuhaler, Pulmicort, Pulmicort Turbuhaler, Serevent, Serevent Dysk, Seretide (50, 125 i 250), Spiriva, Spiriva Respimat, Symbicort Turbuhaler – które również zostały wpisane na ministerialną listę.

Na liście znalazły się tez stosowane w mukowiscydozie antybiotyki: Colistin TZF (kolistyna) preparaty z insuliną oraz leki stosowane po przeszczepach: Envarsus.

Zagrożone dostępnością są też produkty dla noworodków, m.in: Bebilon Pepti 2 DHA, Neocate Junior.

Pełna lista dostępna na stronie ministerstwa: www.mz.gov.pl

Powiązane tematycznie

Zostaw swój komentarz

Treść

Imię lub nick

E-mail

URL

Udostępnień