Badania kliniczne

Zastosowanie wankomycyny w terapii inhalacyjnej zakażeń MRSA u chorych na mukowiscydozę

Firma biotechnologiczna Savara Pharmaceuticals rozpoczęła badania kliniczne fazy III preparatu AeroVanc w terapii ciężkich zakażeń MRSA (gronkowiec złocisty odporny na metycylinę) w przebiegu mukowiscydozy.

AeroVanc zawiera substancję czynną, chlorowodorek wankomycyny.  Wankomycyna to organiczny związek chemiczny, antybiotyk glikopeptydowy o działaniu bakteriobójczym. Wprowadzona do lecznictwa w 1958 r. przez firmę farmaceutyczną Eli Lilly. Wankomycyna stanowi ważną opcję terapeutyczną w leczeniu ciężkich zakażeń bakteriami gram-dodatnimi, w tym MRSA. W medycynie stosowana jest głównie w postaci dożylnej, bardzo rzadko w formie doustnej (Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi CHMP w 2017 r. zalecił zawężenie stosowanie wankomycyny doustnie jedynie do leczenia zakażeń Clostridium difficile).

Firma Savara Pharmaceuticals w badaniach klinicznych sprawdza bezpieczeństwo i skuteczność terapii wankomycyną w postaci proszku do inhalacji.

Badania kliniczne fazy III obejmą około 200 osób – 150 poniżej 21 roku życia oraz 50 w wieku powyżej 21 lat – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W pierwszym okresie badania uczestnicy będą losowo przydzieleni do grupy otrzymującej AeroVanc dwa razy dziennie lub placebo przez 24 tygodnie lub w trzech cyklach dawkowania (28 dni leczenia, 28 dni obserwacji). Badania II fazy potrwają do połowy 2018 roku.

 

Na podstawie:

  1. Savara Pharmaceuticals (online)

Powiązane tematycznie

Zostaw swój komentarz

Treść

Imię lub nick

E-mail

URL

Udostępnień